Trwa ładowanie proszę czekać ...

16 sposobów na świetne wystąpienie publiczne cz II

22 sierpnia 2016

5. Zadbaj o swoją postawę.

Należy stać prosto i kłaść ciężar ciała na dwóch rozstawionych nogach. Głowa powinna być wysoko tak by broda była skierowana w kierunku horyzontu. Dzięki temu sprawi się wrażenie osoby pewnej siebie, która będzie w danym temacie kompetentna. Przed wystąpieniem wydaje się, że dobrze będzie ćwiczyć gestykulowanie. Stosować należy wyłącznie płynne gesty, które w odpowiedni sposób będą obrazować to o czym mówimy.

6. Pamiętaj też o mimice.

Dzięki odpowiedniemu wykorzystaniu tej części ciała można wywoływać emocję u słuchaczy takiej prezentacji. To dzięki tak zwanym neuronom lustrzanym to komórki w mózgu, które wywołują daną emocję, tylko po tym jak zobaczymy twarz osoby, która takie emocje odczuwa. Dlatego warto się oczywiście często uśmiechać, podnosić brwi, robić miny pasujące do prezentacji.

7. Używaj swojego głosu na różne sposoby.

Twoje strony głosowe są narzędziem, na którym można przeprowadzić prezentacje. Można w ten sposób tak naprawdę czynić cuda. Zadbać na pewno trzeba o to, by zawsze mówić wyraźnie. Nie można mówić za szybko, ponieważ ludzie nie będą nas rozumieć. Najlepiej się nagrać i potem przesłuchać przed takim wystąpieniem. To ważne, ponieważ w ten sposób będziemy mogli skutecznie ocenić jak to nasze wystąpienie w praktyce wygląda, co będzie można poprawić, zmienić.

8. Patrz w oczy uczestników wystąpienia.

Jeśli będzie to mała grupa ludzi na pewno każdemu będzie można spojrzeć w oczy. Gdy ludzi będzie większa grupa można ją dzielić na mniejsze grupy i wzrokiem będzie można biec po wybranych osobach. Warto starać się na spojrzenie po równo na każdego., nie można robić tego za szybko, warto spojrzeć dobrze w oczy, doprowadzić do tego, że pojawi się jakby nić interakcji, która sprawi, że taki słuchać również się bardziej zaangażuje. To takie elementy podstawowe, które trzeba brać pod uwagę, jeśli chce się przygotowywać dobre wystąpienie. Należy pracować nad każdym punktem i dbać o stałe powiększenie wiedzy i umiejętności w tym zakresie. Przy najbliższej okazji warto wprowadzać je w życie wykorzystując wiedzę w praktyce. To właśnie w taki sposób uda się nam przygotować udane wystąpienie, które rzeczywiście przypadnie słuchaczom do gustu.