Trwa ładowanie proszę czekać ...

Stres a wystąpienia publiczne cz I

22 sierpnia 2016

Mamy takie sytuacje, w których będzie trzeba stanąć przed publicznością. W dzieciństwie zaczyna się od wierszy przed całą klasą. W dorosłym życiu będzie to jakaś prelekcja przed innymi widzami, przed członkami zarządu w firmie. Publiczne wystąpienia zawsze mogą mieć różny charakter, ale nie zmienia to faktu, że u niektórych mogą powodować stres. Jak więc sobie z tym skutecznie poradzić?

1. Co w praktyce stresuje mówcę?

Stres to tak naprawdę brak równowagi jaka powinna być między możliwościami a oczekiwaniami i wymogami jakie kreuje nasz organizm. Odbieramy pewne sytuacje jako zagrożenie, pojawia się wzmożona czujność organizmu i wydzielają się oczywiście także konkretne hormony, które tym wszystkim mogą sterować.

Czy takie zagrożenie rzeczywiście może się pojawiać, gdy stoimy przed grupą ludzi?

Oczywiście może się tak dziać, ale tak naprawdę zależy to od kilku różnych czynników. Przede wszystkim musimy zastanowić się nad tymi ludźmi, którzy są przed nami. Jeśli będzie nam na nich zależeć będziemy chcieli wypaść dobrze, a to może spowodować, że będziemy czuli zagrożenie, że jednak coś nie pójdzie tak jakbyśmy my tego oczekiwali. Wtedy będzie trzeba mieć silną osobowość, by z tym jakoś skutecznie sobie poradzić.

2. Gdy stres paraliżuje

To, że dana czynność będzie się wydawać trudna nie będzie o niczym przesądzać. Stres może także okazać się czynnikiem, działającym mobilizująco jako eustres. Jeśli pojawia się dystres będzie działał na nas paraliżująco i wtedy wykonywanie zadania będzie dla nas trudniejsze, może powodować również wyczerpanie psychiczne. W momencie, gdy nasze oczekiwania będą przekraczać możliwości dochodzić może do sytuacji, w której rzeczywiście pojawi się dystres i możemy nawet na to reagować ucieczką. Nie będziemy chcieli występować będziemy mieli zbyt silne obawy przed tym jak to wszystko będzie się układać.

Mamy takie sytuacje, gdy ze sceny nie będzie można zejść, jednak świadomość zaistnienia i nerwy będą dalej się pojawiać. Duże znaczenie może mieć nawet odporność naturalna na stres. Jest ona wyższa im lepszy jest stan naszego zdrowia. Okazuje się więc, że stan fizyczny może mieć znaczenie, gdy chodzi o nasze zmagania ze stresem, dlatego będzie trzeba tą kwestię brać pod uwagę i w miarę możliwości będziemy musieli nauczyć się tej walki ze stresem.