Trwa ładowanie proszę czekać ...

Wystąpienia publiczne – jak uniknąć stresu z tym związanego?

22 sierpnia 2016

Niektóre zawody wymagają ciągłych wystąpień publicznych, lecz nie każdy rodzi się jako genialny mówca i showman uwielbiający skupienie publiczności na sobie. Większość osób przechodzi prawdziwy stres podczas takich wystąpień, co trudno ukryć.

Jak przemienić stres w sukces? Oto kilka porad.

1. Każdy boi się wyśmiania czy też lekceważenia ze strony publiczności, co jest całkiem naturalnym stanem. Trzeba zawalczyć ze strachem, tłumacząc sobie, że przecież nie robimy tego regularnie jak aktorzy czy politycy, a do tego publiczność nie wie o naszym strachu, więc mamy tą przewagę nad nimi.

2. Przygotujmy bardzo dokładnie swoje wystąpienie, nie zostawiajmy niczego przypadkowi. Zacznijmy od nawiązania dobrego kontaktu z publicznością, najlepiej od początku poprzez kontakt wzrokowy. Absolutnie nie wolno nam uciekać wzrokiem czy patrzeć w ziemię, ponieważ od razu zostanie to źle odczytane.

3. Jeśli osoba którą poprosiłeś o odpowiedź w trakcie swojego wystąpienia milczy lub czuje się zakłopotana, nie wolno zostawiać jej samej, lecz naprowadzać ja na odpowiedź i wciągnąć w dyskusję więcej osób. Dobrze jest wprowadzić odpowiednią dawkę dobrego humoru dla rozluźnienia atmosfery, a to także w wielu sytuacjach pomaga w porozumieniu się z całą salą i odpowiednia interakcją ze strony widowni.

4. Należy pamiętać, że każdy wielki mówca zaczynał tak samo jak my i takie same miał obawy, lecz uczył się systematycznie kontaktu z widownią. Bardzo ważna jest modulacja głosu, gesty jakie wykonujemy oraz postawa całego ciała. Nikt nie będzie słuchał osoby zalęknionej, niepewnej siebie, cichej, uciekającej wzrokiem przed wszystkimi. Trzeba wyraźnie i prosto przekazywać to co mamy do powiedzenia, bez żadnych niedomówień, ponieważ ile jest osób na sali tyle będzie interpretacji naszych słów. Zatem postawy na prosty i zwięzły przekaz, tak by nie dawać podstaw do błędnego zrozumienia tekstu.

5. W czasie wykładu warto posiłkować się notatkami, jakie wcześniej sporządziliśmy podczas przygotowań.

6. Określ wcześniej jakiej reakcji publiczności się spodziewasz i dąż do tego kierując wykładem w sprecyzowany sposób.

7. Warto przed wystąpieniem przećwiczyć w domu przed lustrem wszystko co chcemy powiedzieć, zaobserwujemy swoje gesty, wyraz twarzy i głos, co ozwali na wprowadzenie zmian zanim staniemy przed publicznością.

8. Zadbajmy o ciekawą treść wykładu, bez przynudzania danymi jakie można wyczytać w statystykach. Pamiętajmy też o odpowiedniej oprawie wizualnej, czyli używajmy projektorów, kolorowych pisaków, czy innych gadżetów.

9. Uśmiechajmy się, używajmy cytatów znanych osób, co zwiększy naszą wiarygodność, zmieniaj ton głosu, wywołuj emocje.

10. Na koniec wykładu zrób podsumowanie dyskusji, upewniając się, że do publiczności dotarł Twój przekaz.