Trwa ładowanie proszę czekać ...

Stres a wystąpienia publiczne cz II

22 sierpnia 2016

3. Co chroni mówcę w obliczu stresu?

Podczas publicznych wystąpień już sama świadomość zachodzących w naszym organizmie procesów może pomagać. Dbanie o zdrowie i dietę może być bardzo ważne, ponieważ wtedy organizm będzie mógł sprostać tym zadaniom jakie są nam stawiane. Poza tym trzeba się dobrze przygotować do każdego wystąpienia, niezależnie od tego czym się zajmujemy na pewno trzeba się do tego przyłożyć. Jeśli ktoś danym tematem nie jest zainteresowany to od razu będzie widać po tym jak mówi i jak się zachowuje w czasie takiego przemówienia. Będzie to istotne ograniczenie, które sprawi, że nie będziemy mogli osiągnąć zadowalających efektów w trakcie tego przemówienia. Swoją istotną rolę mogą mieć tutaj również mentorzy czy też partnerzy do dyskusji, z którymi będziemy rozmawiać.

Wszystkie informacje, które będą ważne należy gromadzić jeszcze przed rozpoczęciem wystąpienia. Chodzi o to, by już w trakcie jego trwania kierować się w odpowiednim sprecyzowanym kierunku. Oczywiście nie będziemy w stanie przewidzieć wszystkiego. Jeśli pojawia się stres pomimo przygotowania na pewno można sobie z nim poradzić. Przede wszystkim najważniejsze będzie rozumienie tego wszystkiego co się z nami dzieje. Jeśli będziemy mieli nawet problem z rosnącymi nerwami to będziemy musieli dążyć do tego, by dla słuchaczy być neutralnymi. To najważniejsze.

Warto wizualizować sobie również dalszy przebieg takiego przemówienia. W ten sposób będzie można być bardziej pewnymi siebie. To ważna sprawa. W ten sposób będzie można mówić skuteczniej i to nasze przygotowanie będzie rzeczywiście dużo lepsze. Na tym właśnie powinno nam zależeć i do tego trzeba dążyć. Trzeba również wykazać się pewną pewnością siebie. Należy unikać postaw defensywnych czy atakujących. Należy się wypośrodkować w tym wszystkim co mamy do powiedzenia. To najważniejsze, ponieważ bardzo możliwe, że dzięki temu to nasze wystąpienie będzie po prostu dużo bardziej udane. Oczywiście trzeba pamiętać również o tym, że praktyka czyni mistrza. Dlatego im częściej będziemy występować tym lepsze będzie nasze przygotowanie, łatwiej będziemy w stanie reagować na oczekiwania słuchaczy i tym samym to nasze wystąpienie będzie rzeczywiście lepsze.

Wtedy również łatwiej będzie pokonać stres.