Trwa ładowanie proszę czekać ...

Mówić, ale jak? 10 złotych zasad wystąpień publicznych

13 sierpnia 2016

Matematyka to oczywiście królowa nauka, a umiejętność prowadzenia wystąpień to królowa biznesu.

Jeśli chcemy przemieszczać się po firmowej drabinie kariery musimy pamiętać o tym, że umiejętność wystąpień będzie bardzo ważna i dzięki temu możemy szybciej budować tą swoją karierę. Wystąpienia będą się różnić między sobą w zależności od wydarzenia w czasie którego będziemy się prezentować. Wykład akademicki to nie mowa motywacyjna, a mowa to nie szkolenie, które ma trwać dwa dni.

1. Warto znać metody relaksacyjne, najlepiej oddechowe, dzięki którym uda się obniżyć napięcie przed wystąpieniem. Nerwy będzie widać i słychać, dlatego, jeśli nie będziemy w stanie nad tym zapanować to można się obawiać, że inni to szybko zobaczą.

2. Należy się napić wody, najlepiej lekko ciepłej. Lepiej unikać herbaty, która sprawi, że będziemy mieli wysuszoną jamę ustną a to może doprowadzić do problemów z suchością w ustach.

3. Trzeba mieć ciekawy początek i mocne zakończenie. Początek zachęci do słuchania a zakończenie ma sprawić, że takie wystąpienie będzie w pamięci wszystkich uczestników.

4. Należy modulować głos, to on jest naszą potęgą. Jeśli używamy jednego tonu to niestety możemy zdenerwować albo też uśpić odbiorcę. Traci on koncentracje i przestanie nas słuchać.

5. Najpierw należy przekazywać treść a potem slajdy. Na początek mówimy, a potem dopiero pokazujemy to co przygotowaliśmy pod kątem prezentacji. Wystąpienie musi być bardzo płynne, natomiast slajdy nie mają być najważniejsze, mogą być jedynie wsparciem dla naszego wystąpienia.

6. Każde wystąpienie musimy sobie przećwiczyć przynajmniej kilka razy. Przyjmujemy oczywiście taką postawę w jakiej będziemy występować. W ten sposób będziemy tworzyć takie warunki, w jakich potem będziemy występować.

7. W trakcie przemówienia musimy nawiązać kontakt z odbiorcom. Przez chwilę skupiamy wzrok na osobach, które siedza w różnych miejscach na Sali. To bardzo ważne, ponieważ dzięki temu łatwiej będzie do nich trafić.

8. Uśmiech też ma duże znaczenie, dlatego starajmy się co jakiś czas uśmiechnąć do uczestników. To na pewno sprawi, że zostaniemy odebrani pozytywnie.

9. Prośba o informację zwrotną jest bardzo ważna. To element kluczowy. Jeśli tego nie będzie to niestety wystąpienie nie będzie dobre, nie będzie można zbudować dobrego dystansu.

10. Jak już wszystko mamy przygotowane możemy rozpocząć swoją przemowę.