Trwa ładowanie proszę czekać ...

Najlepsze sposoby na perfekcyjne wystąpienie publiczne. Cz. I

22 sierpnia 2016

Nie ma osoby na świcie która urodziłaby się jako świetny mówca. Ta umiejętność wymaga dużo pracy i doświadczenia, a osoby które to potrafią, są najbardziej cenionymi ze względu na możliwości rozwoju personalnego.

Poniżej w tekście przekażemy kilka praktycznych wskazówek jak dobrze przygotowywać się do przemówień i jak wprowadzić w życie praktyczną wiedzę na ten temat. Żaden trener czy mówca nie jest idealny i perfekcyjny od samego początku. Naprawdę dobry jest dopiero po wielu przebytych szkoleniach i przemowach, w trakcie których nabywał wiele umiejętności i wiedzy. Dziś tą wiedzą się dzielimy z nadzieją, że pomoże to wielu osobom lepiej zaprezentować siebie i sprawić, aby słuchacze podczas całego wykładu byli zainteresowani i chętnie współpracowali.

Zacznijmy od tego, że trzeba dobrze przygotować materiał na wykład. Nie trzeba uczyć się go na pamięć, można posiłkować się notatkami, wykorzystajmy także efekty wizualne czyli kolorowe pisaki czy inne pomoce, które urozmaica wykład. W czasie wykładu unikajmy blokowania sobie rąk trzymaniem kartek papieru czy innych dokumentów, ponieważ nie wygląda to dobrze i nie dodaje nam wiarygodności, jeśli zaczniemy czytać z notatek. Postarajmy się zostawić stres i lęki związane z wystąpieniem poza salą. Wiemy, że jest to trudne, ale trema w niczym nam nie pomoże.

Na początku zawsze każdy popełnia błędy, bez względu na to jak dobrze jest przygotowany, ale najważniejsze jest to, że oprócz wykładowcy nikt tego nie zauważy ponieważ nie wiedzą o tym. Zanim wejdziemy na salę warto zrobić kilka ćwiczeń oddechowych, które pozwolą nam się uspokoić i równocześnie wpłyną na przygotowanie strun głosowych do dłuższej pracy. Każdy lęk i stres zostanie zauważony przez publiczność, a to odbierze nam od razu pewności siebie. Zapoznajmy się wcześniej z miejscem gdzie będziemy prowadzić wykład, da nam to więcej śmiałości i odwagi w tym miejscu.

Można też usiąść na miejscu słuchacza, tak by wczuć się w jego rolę. Przed wyjściem na mównicę oczyśćmy umysł i myśli od zbędnych emocji, które nie będą nam pozwalały się skupić. Po rozpoczęciu szkolenia czy wykładu starajmy się nawiązać pozytywne relacje z salą, co ułatwi nam prowadzenie ćwiczeń ze słuchaczami. Nie myślmy intensywnie o materiale szkoleniowym, tylko o tym, że to słuchacze są tutaj najważniejsi.